Anahtar teslimi ev nasıl yapılır?

Anahtar teslimi ev nasıl yapılır? Arsanız var ve bir yapı yapma konusunda maddi anlamda birikimleriniz var. Konuyla ilgili araştırma ya girmeden önce tabii ki bir evin yapılışını icraa etmiş firma ile irtibata geçilmeli. inşaat aşamalarında pratik yapmış olan bir firma ve kişilerden yardım alarak inşaatı başlatmak gayet doğal bir davranıştır.
Arsanız hayallerinize cevap olabilecek nitelikte bir yapıya sahip olabilmesi için öncelikle iyi bir mali program yapmanız gerekecek.
Öncelikle yapacağınız yapının, inşaat ruhsat iznine göre yüksekliği, iç Hacmi, yalıtım özellikleri, yaşanabilir alanların kullanılabilirliği ele alınmalı.

Dış yalıtım(mantolama), temel yalıtımı, çatı izolasyonu gibi birçok etken ile beraberinde düşünmeniz gerekecektir.
Tabii yapının bu özelliklerini hayata geçirebilmeniz için inşaat ruhsatının ve mimari özelliklerinin sizin ihtiyaçlarınıza cevap verebilmesi gerekmektedir.
Öncelikle alacağınız ruhsata göre seçeneklerinizi değerlendirmeniz çok daha doğru bir karar olacaktır. Bölgenizdeki imar durumu, zemin etüdü sizin mali açıdan yeterli olabileceğiniz sınırları belirlemektedir. Gerekli izinler den sonra mimari çalışmalar yapılarak öncelikle yaşam alanlarının en doğru şekilde belirlenmesi inşaat başlamadan önce en doğru karardır.
Gerekli izinler alındıktan hemen sonra çalışmalara başlamak için güzel bir program çizelgesi ile ilk hareket kaçınılmaz olur.

Anahtar teslim ev nasıl yapılır, yapım işi başlama aşaması;

Öncelikle iş yapacak olan inşaat firması bölgenizde hangi referanslara ve pratik değere sahiptir bu konuda verilen karar sonrası aşamaları geçirebilir.

Hafriyat temel açma aşaması;

Anahtar teslimi ev nasıl yapılır? Hafriyat temel kazı işlemleri verilen arsa kodlarına göre alanlar içerisinde beton kalıbı yapılarak hazırlanır. Bu arada projede kod aşamalarına göre yapılacak olan gro beton hazırlığı zemin etüdünde farklı materyaller de olabilir.  Bunlardan biri zemin yumuşaklığına göre taş veya arsa bitimine yapılacak olan perde beton gibi farklı olanaklara sahip proje izne tabi özelliklerdir. Biz gro beton aşamasını standart bir temel altyapısında oluşturabilmek için anlatıyor olacağız.

Teknik açıdan standart bir temelin kodsuz arsa üzerine yapılabilmesinin öncesinde gro beton aşaması ufak bir temel hareketi ile açılarak hazır betonun sahaya en az 10 santim kalınlığında dökülerek gerçekleşmesidir.  Aynı zamanda beton üstüne yapılacak olan yalıtım esaslı mebran serilmesi temel yalıtımının ilk hareketi olarak çok daha iyi ve sağlıklı olacaktır.  Gro beton içerisine toprakla Beton arasındaki mukavemeti daha iyi bir hale getirebilmek adına kalın çesan ve Demir etriye bağlantıları da tercihe göre yapılabilir.

Aslında bu çok fazla gereken bir durum değildir, fakat zemin özelliklerine göre tavsiye edebileceğimiz bir ihtiyaçtır. Her açıdan temelin sağlam ve yalıtımlı olması binanın ömrünü ve içinde yaşayacak olan insanların aldığı nefes’in kalitesine birebir etki yapmaktadır.

anahtar teslimi ev nasıl yapılır

Anahtar teslimi ev nasıl yapılır? inşaat Temel aşaması;

Radya ve mütemadi temel projemizde hangi seçenek sunuldu ise yada zemine göre hangi temel biçimine daha sağlıklı cevap verebilecek temel şekli öngörülüyor sa yapılacak olan temel’in seçenekleri bunlardan biri olmalıdır. Mütemadi Temel içinde göz boşluklarının ayrıyeten doldurulduğu, yumuşak zeminlerde kullanılan yalıtıma bazı alanlarda daha çok olanak sağlayan fakat zahmeti bir o kadar fazla olan temel biçimidir. Mütemadi temelin birçok avantajı vardır fakat günümüzde kullanılan temel mütemadi temel değil, radya temeldir.
O açıdan biz mütemadi temeli diğer yazılarımızda bahsetmek üzere konumuza devam ediyoruz.

Anahtar teslimi ev nasıl yapılır? Radya temel yapım aşaması;

Atılan kuru beton üzerine temiz bir zemin sağladıktan sonra inşaat ımızın temel kalıpları ve demiri m² alanıza göre ve projede belirtilen Demir özelliklerine göre inşaa edilir.
Temel yüksekliği projede belirtildiği gibi su basman alanına kadar yapılarak öncelikle kibrit kutusunu andıran bir temel biçimi ortaya çıkacaktır.
Radya temelin görünümü Bir kibrit kutusu şeklinde olacaktır.  Bu görüntüye sadece giriş alanındaki merdiven basamakları farklılık gösterir. Kibrit kutusunun önünde birkaç basamak olduğunu düşünün.  Projemizde ki özelliklere göre bağlanan Demir ve kalıp arsa sınırlarımıza göre yapılarak temel işlemi kalıp aşamaları beton öncesi bitmiş olacaktır diğer aşamaya geçebiliriz.

Temel beton aşamaları;

Anahtar teslimi ev nasıl yapılır? Asıl önemli olan alanlardan birisi Temel atılırken pis su temiz su ve elektrik bağlantılarının bu aşamada yapılandırılması çok önemlidir. Çünkü temelde yapılacak olan her işlemin geriye dönüşü katlar arası veya katlarda yapılacak olan işlem kadar kolay ve geriye dönüşü olmayacaktır. Temel içinde kalacak olan borulara müdahale edebilmek çok daha zor olduğundan bu aşama çok önemlidir.
Pis su tesisatının çıkış alanlarını ve aralarındaki bağlantı kodlarına aynı zamanda kullanacak malzemenin kalitesi ve ek yerlerinin iyi yalıtılması bu işin olmazsa olmazlarındandır.
Yapılan elektrik topraklama ve pis su tesisatları gerekirse temiz su tesisatlarının bağlantılarından sonra beton dökülerek Filizler bırakılacak şekilde sonuçlandırılır.

Anahtar teslim evin temelden sonraki aşamaları;

Temel betonu üzerinde kalan Demir Filizlerimizin devamını sağlayarak ilk katın tabliye alanına kadar olan dileklerimizi kalıp ve inşaat Demiri ile oluştururuz. Üst tabliye alanındaki Demir ve kalıp işlerini beraberinde yaparak tabliye ve betonunu aynı anda dökeriz. Bu işlem çok pratik bir çözümdür. Diğer bir seçenek ise Direklerin betonunu döküldükten sonra tabliye kalıbını yapabiliriz.
Tünel kalıp sistemlerinde direkt ve tabliye aynı anda döküldüğünden direk ve tabliye betonu normal şartlarda seçeneklerimiz arasında olmayacaktır.
Öncesinde direk demir ve kalıpları yapılıp betonumuzu döker daha sonra tabliye kalıbımız ve demiri bağlanarak ilk katın kalıp, beton aşamaları bitmiş olur.

Tuğla örme duvar örme aşaması;

Atılan Beton dış sıfır alanına müteakip, kişisel olarak seçmiş olduğumuz tuğla, gazbeton, bims gibi duvarlarımızın malzemesini hazırlamalıyız. Duvarları Oluşturacak malzeme ile Gönyeli bir vaziyette duvar örme işlemlerimize yaşanacak olan tüm alanları duvarları oluşturarak dairemizi inşaa etmiş oluruz.  Bu aşamada dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biride, kapı ve pencere üstlerinde kullanılacak olan lento malzeme ve işçiliğidir. Dikkat edilmeden yapılan bu aşama çok önemlidir.

İşi yapacak olan müteahhit maliyeti kendi açısından ucuz yapmak adına kalıp veya benzeri malzemelerle bu alanları düz çıkartmaya çalışır. Pencere ve kapılarımızın gönyeleri merkezleri çok düzgün olmalı. Belirtmiş olduğumuz duvarların gönyeli olması dış alanda yapılacak olan sıva, mantolama yalıtımı, iç duvarlarının görünümü ve düzgün, sağlıklı olabilmesi için mühimdir.

Bu durumu önemli kılan düzgün ve estetik olması değil aynı zamanda içeride solunan havanın kalitesinde birebir etkilemektedir. Kısacası duvarlarımızın düzgün ve Gönyeli örülmesi ve kapı pencere merkezlerimizin Gönyeli olması çok önemlidir.  Yapılacak olan inşaatın dışarıdan bakıldığında güzel gözükebilmesi, iç alanlarda sağlıklı yaşanabilmesi bu aşamalara bir şekilde bağlıdır.

Duvarların örme işleminden sonraki aşamada elektrik, temiz su ve pis su tesisatlarının çekilerek Şap öncesi ve sıva öncesi yapılacak işlemlerdir.

Anahtar teslimi ev yapımı inşaat şap aşaması

Daire içerisinde çekilen tüm tesisat işlemlerinden sonra zeminde kalacak boru ve farklı meteryallerin üzerine gelecek olan şap makina ile atılarak düzgün bir şekilde tesviyesi sağlanır.

Kaba Sıva, alçı işlemleri
Örülen duvar, çekilen tesisatlar ve şaptan sonra yaşam alanımız şekillendi.  Sıva ve alçı sıva öncesi dış pencerelerimiz montajlanarak daha sonraki aşamada temiz bir görüntü sağlamış oluruz.  sıva ve dekoratif işler aşamasına geldik.  Tercih edilen her zaman içeride ve dışarıda bir kat kaba sıva ile duvarların tesviye edilmesidir.  Yalıtıma daha elverişli ve çekilen tesisatların kapanması açısından gerekmektedir. Bu aşamada yapılması planlanan alçı sıva öncesi de alçının daha sağlıklı tutması, alçının mukavemetini tam anlamı ile sağlamış oluruz.
Tavan, yan duvarlar sıva ve alçı işlemlerinden sonra alçının diğer aşamalarına geçilir. Kaba alçı, karışık, saten ve boya işleminden sonra bütün evin içi artık detaylara hazırdır.

Ev iç alanlarının montajı aşamaları

Öncelikle ıslak alanların yani mutfak, banyo, balkon, giriş alanı gibi yerlerin seramiklerinin ve seramik süpürgelik lerinin yapılması olacaktır.  Seramik işleminden sonra kapı kasa montajları, petek montajları, vitrifiye, mutfak ve tezgahı, iç ve dış kapı montajları, elektrik tesisat montajları yapılmalıdır.  Bu şekilde evimizin iç yaşam alanını tamamı ile oluşturmuş uzdur.

Anahtar teslimi ev Çatı yapım aşaması;

Çatıda kullanılacak olan kereste, çatı yalıtım malzemeleri ve kaplamaları gibi birçok malzemenin çatımızda hazırlanarak çatı kalıbı, kaplaması yapılmalıdır. Eksiz oluklar aracılığı ile yağmur suyunun belli ve uygun alanlara transferi konusunda aşamalar gerçekleştirilir. Çatımız da tercih edilecek olan malzemeler görecelidir. Kiremit ,kumlu membran veya çatının üzerine artı olarak izocam gibi yalıtım malzemelerinin kullanılarak kendi imkan sınırımıza göre uygulanabilir.
Çatı yapımında önemli olan bize göre iki unsur vardır. Binamız hazır beton olduğu için tavan tabliyesinde kullanılacak olan yalıtımın Çok da fazla değeri olmayacaktır. Yapılması gereken asıl iki işlem çatının sızdırmazlığı, hava sirkülasyonunun engellenmesidir. Çatı saçaklarının binanın dışında kalacak şekilde yağmur ve kar suyunun çatıya temasının tamamı ile engellenerek izole edilmesidir. İzolasyonun ve sızdırmazlığın iyi yapılması binanın tamamen kalitesini artı ve eksi yönde etkileyecektir.

Mantolama aşaması;

Yapılacak olan dış mantolama öncesi strafor, sıva file ve dış dekoratif  kaplama ile mantolama işlemimiz yapılır. Tercih ettiğimiz malzemeye göre işlenerek en son dış cephe boya ile boyası yapılarak sonuçlandırılır. Yazımızın tuğla örme kısmında belirttiğimiz gibi mantolamanın sağlıklı yapılabilmesi tuğla yada bims gibi duvar malzemesinin Gönyeli ve düzgünlüğü ile ilgili detay vermiştik.

Bahçe düzenleme peyzaj aşaması;

Yapılmış olan evimizin bahçe ve çevre düzenlemesi, yürüyüş yolu, tercihe göre süs havuzu dış duvarlar ya da tel örgü, ferforje çit, ferforje kapı, Çardak, ilave veranda ve aydınlatma seçenekleri gibi dış mekan da yapılabilir.  Daha birçok alternatif mevcuttur. Dış bahçe düzenleme ve peyzaj çalışmaları konusunda tercih ettiğiniz ve düşündüğünüz detayları kendinize göre de yapabilirsiniz.

Yazımızda belirttiğimiz anahtar teslimi ev nasıl yapılır detaylarında UZUNER İNŞAAT  tüm aşamaları profesyonel iş anlayışı ile kendi bünyesinde gerçekleştirebilir.

uzunerinsaat tarafından yayımlandı

Uzuner inşaat yapı dekorasyon temelden çatıya inşaat taahhüt ve tadilat yenileme işlerinde uzmandır. inşaat iç dış yapı dekorasyon, kaba inşaat işçiliği, seramik işçiliği gibi inşaat kategorilerinde profesyonel ekibi ile taleplerinizi noksansız teslim eder

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: